Умният трик на лозаризма, който никой не обсъжда

Умният трик на лозаризма, който никой не обсъжда

Умният трик на лозаризма, който никой не обсъжда

Blog Article



За опазване на лозовата реколта от болести основно се разчита и до голяма степен се надценяват възможностите на химичния метод.

Целта на дисциплината “Селекция на трайните култури”  в частта ù  “Селекция на овощните  култури” е да се разширят познанията на студентите по овощарство и помология.

Списание за Растителна Защита, Семена, Торове и Земеделие

Широко внедрените в практиката цинебни препарати се оказа, че стимулират развитието на брашнестата мана, която за кратко време се разпространи, освен в районите на Черно море и Дунава, така и в цялата страна.

Покрај теоретскиот дел, значаен дел од процесот на студирање се заснова врз практични активности во областите на овоштарство, лозарство и производство на вино.

Списание  За списаниетоЗа рекламаЗа насАГРО ТемаГрадина - КАЛЕНДАР Училище ЗА ФЕРМЕРИБроевеЛинкове

Страници за излезли от системата редактори научете повече Приноси

Въпреки това обаче добре му се отразяват в близост засадените копър, босилек или ягоди.

Промените в климата оказват най-значимо влияние върху фенологията на лозовото растение. В много райони на страната се отчита по-ранно настъпване на вегетацията при отделните сортове лози и вследствие на по-високите температури самите фенофази протичат по-кратко. По-ранното лозарство начало на вегетацията при лозата често я поставя при висок риск от поражения от късен пролетен мраз, особено в някои райони на Северна, Северозападна и Източна България или в различни котловинни зони.

Получават познания за биологичните изисквания на лозата при производството на лозов посадъчен материа ... Овощарство и лозарство

Има такива, които дори изкореняват лозя и търсят компенсации от държавата.

Не се разработват и прилагат алтернативни подходи за борба с болестите.

Позначајни промени на сортиментот се случуваат за време на Отоманската Империја, кога акцент се става на производството на трпезно грозје. Од позначајните трпезни сорти во овој период се: чауш, црвен и црн валандовски дренок, бело зимско, кончанка и др.

Катедра за овоштарство д-р Марјан Кипријановски д-р Бојан Поповски д-р Тошо Арсов м-р Никола Сарагиновски

Report this page